„Coś takiego mogła zrobić tylko małpa”

8
28 marca 2014 o 15:23  •  Styl i design  •   •  8 odpowiedzi

Zawsze kiedy jestem w muzeum sztuki współczesnej i oglądam ekspozycje z malarstwem, nachodzi mnie myśl, że pomyliłam drzwi i weszłam na pokaz dla rodziców przedszkolaków. Mogłabym zrobić to samo u siebie w mieszkaniu. Poradziłabym sobie z ogólnie panującym trendem – im większe płótno i bardziej kontrastowe bazgroły, tym lepiej.

Nie będę nawet udawać, że rozumiem abstrakcyjną sztukę. Nie widzę tam nigdy większej głębi. A słowo daję, mogłabym! Pomalowałabym usta na niebiesko, założyła coś wyjątkowo brzydkiego i kiwała głową na wernisażu z kieliszkiem wina w ręce.

Z podobnego założenia wyszli chyba krytycy, którzy pojawili się w 1964 roku na wystawie malarstwa w Göteborgu. W ekspozycji pojawiły się dzieła artystów z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii czy Austrii. Generalnie, nie było tam podobno nic ciekawego, ale obrazy Pierre Brassau wywołały małe zamieszanie wśród znawców.

Większość z nich oceniła jego prace bardzo wysoko. Rolf Anderberg ze szwedzkiego „Posten” napisał: „Pierre Brassau maluje gwałtownymi pociągnięciami, ale mając w głowie gotowy plan. Jego pędzel porusza się z wściekłym niedosytem. Pierre jest artystą który pracuje z gracją baletnicy”. Tę opinię szybko podchwyciła reszta krytyków i wkrótce wszyscy zgodnie chwalili młodego malarza. Jeden z obrazów sprzedano za 90 dolarów, czyli mniej więcej za dzisiejszą równowartość 600 dolarów.

pierre3

Szczęśliwy nabywca płótna Brassau; http://www.museumofhoaxes.com/

Tylko jedna osoba zdobyła się na nonkonformizm i powiedziała, że „Coś takiego mogła zrobić tylko małpa”. Szybko okazało się, że facet trafił w samo sedno.

Pierre Brassau, a właściwie Peter, był wówczas czteroletnim szympansem z zoo w Borås. Dziennikarz Åke Axelsson postanowił wykorzystać go do eksperymentu. Petera zaopatrzono w pędzle, farby, płótna i zapas bananów. Okazało się, że szympans produkuje prace w tempie, którego nie powstydziły się Andy Warhol ze swoją wytwórnią obrazów. Åke wybrał cztery najlepsze, a następnie wystawił je w Gallerie Christinae.

pierre1

Peter przy pracy; http://www.museumofhoaxes.com/

Takich przypadków było później więcej, ale miłośnicy sztuki wyjątkowo szybko o nich zapominają. To w sumie lepiej dla mnie. Farby już mam, jeszcze jakiś tajemniczy pseudonim i zaczynam pracę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (53 votes cast)
"Coś takiego mogła zrobić tylko małpa", 9.0 out of 10 based on 53 ratings
 • http://www.dobrysennik.pl/ dobrysennik.pl

  Z tego wynika, że każdy może zostać artystą 😛

  • artysta

   Oczywiscie, wiekszosc wspolczesnych ‚artystow’ dzielami reprezentuje mniej-wiecej kiblowe ‚freski’ kazdego obywatela :-)

  • gość

   Każdy może być oszustem! artystą?… niewielu.

 • jasif

  ludzie nie mający pojęcia o sztuce i piszący artykuły o swoim braku kompetencji, <3

  • http://popfiction.pl/ Ola Gołąb

   Artykuł nie jest o moim braku kompetencji – to tylko anegdota. Tekst jest o tym, jak łatwo sprzedać coś pod szyldem „sztuki”. Czasem wystarczy jedna dobra recenzja i sprawa jest załatwiona. Przekaz jest dość jasny.

 • blabla

  Kolejny szympans przypominający Busha – biedne małpy nie dostaną nawet banana za te bazgroły a jakiś cwaniak się dorobi. Już kupę artysty kupowali:)

 • wlodek43

  Pamiętam, pod koniec lat siedemdziesiątych polska prasa opisywała podobny fakt który miał miejsce w Poznaniu. Żaden z krytyków nie chciał sie później przyznać do opinii którą sam wystawiał.

 • Zwisu

  No właśnie to pięknie pokazuje co to wielkomiejskie, zadufane w sobie, siorbiące kawkę z podniesionym paluszkiem towarzystwo ma w głowie, chodzi tylko o lans, o stworzenie wrażenia wyższej sfery i bycia kimś elitarnym, obdarzonym wrażliwością która pozwala im wznieść się na wyżyny intelektualne których nie ma żaden przeciętny plebejusz. A jaka jest prawda widać po powyższym felietoniku, śmiechu warte 😀 chciałbym widzieć miny tych ąę krytyków sztuki ktorzy sie nad tymi bohomazami rozpływali, jak się dowiedzieli że ich rozumienie sztuki stoi na poziomie małpiszona….