50 twarzy Hannibala

0
2 listopada 2015 o 13:32  •  Film, Styl i design  •   •  0 odpowiedzi

Większość horrorów bazuje na bardzo pierwotnym lęku – strachu przed nieznanym. Dlatego wchodząc do ciemnego pomieszczenia, trochę głośniej tupię w nadziei, że to drugie przestraszy się bardziej. Z tego samego powodu tak przerażają mnie maski.

Kiedy myślę o maskach, do głowy w pierwszej kolejności przychodzi mi scena z „Mad Maxa”, w której Max walczy na arenie z zakamuflowanym wielbicielem anabolitów. Jako dziecko byłam przerażona chwilą, w której ściągał mu z głowy metalowy pancerz. Doskonale pamiętam lęk przed tym, jak bardzo zdeformowana, obrzydliwa i pokryta pęcherzami  będzie jego twarz; i zdziwienie, gdy okazuje się zupełnie inna.

Ze strony scenarzystów to fantastyczny wybieg. Nasza wyobraźnia podpowiada nam najgorsze rzeczy, które znajdują się pod maską i nie trzeba już żadnego fikuśnego scenariusza. „Sierociniec”, „Donnie Darko”, „Nieznajomi”, „Piątek 13-go” – wszystkie bazują na tym samym mechanizmie.

Ale maska z „Milczenia owiec” jest inna. Nie ma niczego ukryć, a ochronić nas przed potworem, który znajduje się w środku. W jego przypadku przysłowie związek „wycierać sobie kimś twarz” nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Kiedy Ed Cubberly otrzymał telefon od Coleen Atwood pracującej nad kostiumami przy produkcji, usłyszał tylko, że główny bohater to psychopata, który gryzie ludzi. Podszedł do sprawy zadaniowo i od razu stwierdził, że najlepiej sprawdzi się obcięta maska hokejowa, która idealnie przylega do twarzy. Pozostawiono ją w naturalnym, „fabrycznym” kolorze, co upodabnia go nieco do świń, które odgrywają istotną rolę w serii. Efekt potęguje mały grill wstawiony w  otwór na usta, który kojarzy się z kłami.

Hannibal nosi zmodyfikowaną wersję tego, co na twarzy ma Jason.

jason

Ed nie był jedyną osobą, do której zadzwoniła Coleen. Zanim zdecydowano, jak będzie wyglądał współczesny symbol psychopaty, testowano wiele prototypów oraz robiono zdjęcia próbne bez maski. Inne wersje Hannibala znajdują się poniżej. Jest wśród nich bęben maszyny losującej, siatka ochronna przeciw pszczołom oraz zaparzaczka do herbaty. Wybór chyba nie był trudny.

p4dknjqjiuwff1pi2k7x

cym8vubopow0xdirzjtc

evvowbtqvyss8z3xxndb

i5ftunx5gibkw9lvzr4n

kfl4ese5lc6lutaec9qa

glls2dmbdwfj30iu3faz

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
50 twarzy Hannibala, 10.0 out of 10 based on 1 rating